sâmbătă, 12 mai 2012

Placinta cu carne


Aveam in plan de multa vreme sa fac aceasta placinta si in sfarsit am reusit. Este foarte buna si merge de minune cu un pahar de bere sau suc (dar berea este mai buna...:-)).
Nu este un preparat greu de facut, dar necesita ceva timp la intinsul foilor.
Ingredientele sunt urmatoarele:
Pentru foi:
500 gr faina
1 ou 
1 galbenus
125 gr unt moale
apa calduta cca 200 ml

Umplutura:
1 kg carne amestec porc cu vita
150 gr unt
1 pahar de vin dulce
1 legatura marar
2 cepe
sare, piper 
jumatate lingutita cimbru uscat

Ingredientele pentru aluat se framanta bine pana se obtine un aluat potrivit de moale.
Se lasa sa se odihneasca cca 30 minute timp in care ne ocupam de umplutura.

Pentru umplutura taiam ceapa marunt si o prajim usor in 50 gr unt cam 5 minute.
Adaugam carnea sa se caleasca, punem vinul, un paharel mic de apa(100 ml), putina sare, piper, cimbrul si se lasa sa se gateasca jumatate de ora. La sfarsit se pune mararul tocat.

Placinta se coace intr-o tava dreptunghiulara tapetata cu hartie de copt unsa cu putin unt.
Tava mea are dimensiunile 35/24, dar este ok si daca aveti tava mai mare.
Aluatul de foi il impartim in 12 bucati egale. Eu il impart prima data in 3 bucati, apoi fiecare bucata o impart in 4.
Se intinde fiecare bucata foaie de marimea tavii, subtire ca hartia.
Fiecare foaie se pune in tava si se unge cu unt topit.
Dupa ce ati pus 4 foi se pune jumatate de umplutura apoi alte 4 foi, iar umplutura si in sfarsit ultimele 4 foi unse si ele cu unt topit
Se da la cuptor la 175 grade pana se rumeneste.
Se portioneaza si se serveste atat calda cat si rece.

Pofta buna si week-end placut!








marți, 1 mai 2012

Paine cu lapte



Painea cu lapte este delicioasa, pufoasa si usor de facut...ca sa nu mai zic cat de repede dispare de pe masa.
Pentru aceasta paine avem nevoie de:
500 gr faina
220 ml lapte
2 oua
2 lingurite zahar
1 lingurita sare
1 plic drojdie uscata
70 gr unt

Eu am pus in masina de paine ingredientele umede iar apoi cele uscate. 
Am programat-o la programul de framantare si dospire care dureaza 1 ora si 30 minute.
Daca nu aveti masina de paine procedati astfel:
Se face maiaua din: drojdie, 5 linguri lapte caldut, 1 lingurita de faina si 1 lingurita zahar. Le amestecati bine si le lasati sa dospeasca 10 minute.
Intr-un castron puneti faina, ouale, untul moale, sarea, laptele caldut si maiaua. Se framanta toate pana se obtine o coca moale si care nu se lipeste de mana.
Se lasa la dospit 1 ora.
Aluatul rezultat se imparte in 6 bucati egale. Fiecare bucata se intinde cu sucitorul sub forma de dreptunghi iar apoi se ruleaza pe latura lunga.
Se aseaza in tava de cozonac tapetata cu hartie de copt si se mai lasa la dospit cca 1 ora.
Dupa dospire painea se unge cu putin lapte. 
Se presara mac si susan.
Se da la cuptorul incins la 180 grade pentru 30-40 minute, sau pana se rumeneste.


Reteta este luata de pe blogul Gabrielei, adica de AICI.


sâmbătă, 21 aprilie 2012

Clatite cu nutella si capsuni/banane


Daca se intampla vreodata sa aveti musafiri care va viziteaza pe neasteptate si nu aveti nimic dulce in casa, clatitele umplute cu nutella si fructe sunt un desert nemaipomenit.
Reteta de clatite o gasiti AICI.
Umplutura este din nutella si fructe taiate felii subtiri, in cazul meu banane si capsuni.
Deasupra pudrati cu zahar pudra.
Un deliciu!

luni, 26 martie 2012

Negresa cu visine

Daca mai aveti in congelator visine, puteti face o negresa cu visine.
Ingrediente
7 oua
500 gr faina
70 gr cacao
350 gr zahar
300 ml ulei
125 ml lapte
1 praf de copt
esenta de rom
800 gr visine
Pentru sos
sucul lasat de visine
150 gr ciocolata
50 gr unt

Incepem prin a pune visinele la scurs intr-un castron, iar sucul rezultat se pastreaza.
Peste visinele scurse bine punem putina faina si le amestecam, astfel ele nu se vor lasa pe fundul tavii. Lasam visinele la o parte si ne ocupam de negresa.
Ouale se amesteca cu zaharul pana cand isi dubleaza volumul si devin ca o crema.
Adaugam uleiul intr-un firicel subtire si amestecam din nou foarte bine.
Punem laptele, iar apoi faina putin cate putin amestecata in prealabil cu cacaoua si praful de copt. Amestecam de jos in sus pana la incorporarea totata a fainii.
Punem compozitia rezultata intr-o tava tapetata cu hartie de copt si presaram visinele.
Dam tava la cuptor la 175 grade pentru 35-45 minute, sau pana trece testul cu scobitoarea
Dupa ce negresa s-a copt, o lasam la racit si ne ocupam de sos.
Intr-o craticioara punem sucul lasat de visine si il incalzim pe foc.
Dupa ce incepe sa fiarba, stingem focul, adaugam ciocolata si untul.
Amestecam bine pana la topirea acestora. Va rezulta un sos delicios.
Taiam negresa in patratele si turnam sosul peste ea in tava, avand grija ca sosul sa patrunda printre taieturi.
Lasam prajitura cateva ore sa se odihneasca.
Se serveste cu mare placere ...:-)
O primavara frumoasa!

Sursa AICI

sâmbătă, 17 martie 2012

Fursecuri cu gem de zmeura

Reteta de astazi o am de la soacra mea, este o reteta foarte veche.
Fursecurile sunt bune abia dupa cateva zile, sunt bune de mancat si imediat ce le faceti, dar sunt un pic mai tari.
Daca aveti musafiri, sunt numai bune de facut marti, miercuri pentru sambata, duminica...cu cat stau mai mult cu atat sunt mai fragede.
Eu le fac si cand plecam la drum lung, sunt delicioase si foarte usor e facut.

Ingrediente:
3 oua
3 cesti ulei
3 cesti zahar
6 cesti faina
1 praf de copt
arome
coaja rasa de la portocala sau lamaie

Nu ma intrebati de gramaj are ceasca mea, este o ceasca de cafea normala.
Daca faceti cantitate mare, folositi o cana de ceai obisnuita, esential este sa masurati toate ingredientele cu aceeasi cana.

 Zaharul se amesteca cu ouale intregi pana se face ca o spuma.
 Punem usor si amestecand mereu uleiul, praful de copt amestecat cu faina si aromele.
Framantam coca foarte bine si facem rotogoale mici (cum am face chiftele).

Le punem intr-o tava tapetata cu hartie de copt si le dam la cuptor la 180 grade pana se rumenesc putin pe margine, cca 10 minute.
Imediat ce le-am scos din cuptor le desprindem cu o spatula sau cu cutitul de pe hartia de copt.
Se lipesc cate doua cu gem de zmeura, sau cu ce gem va place.
Sa fiti sanatosi!



marți, 13 martie 2012

Milch Schnitte


Vorbeam saptamana trecuta cu prietena mea Gabi despre ce bunatati a mai facut, si imi spunea ca le-a facut copiilor prajitura Milch Schnitte. 
De mult imi povesteste ea de aceasta prajitura, cat este de buna si usor de facut. 
Asadar am facut-o in week-end si ii dau dreptate, este nemaipomenita.
Multumesc de reteta Gabitzo!

Ingrediente:
Pentru blat:
 4 oua
80 g zahar
1 plic zahar vanilat
2 linguri pline de gris macinat
2 linguri cacao
2 linguri faina
 2 linguri de miere 
1 lingurita de praf de copt
 20 ml lapte
 100 ml ulei
 sare

Crema de lapte
200 g lapte condensa
200 ml de frisca lichida
1 plic intaritor de frisca
100 ml lapte
6 g gelatina
50 g miere (1 lingura cu varf)
esenta de vanilie

Pentru a face blaturile, separam ouale si batem galbenusurile cu zaharul pana se albesc.
Faina se amesteca cu grisul, cacao si praful de copt.
Se adauga in galbenusuri si se amesteca.
Adaugam si laptele, uleiul si mierea.
Albusurile se bat spuma cu putina sare si se pun in compozitia cu cacao amestecand usor de jos in sus.
Compozitia rezultata o impartim in doua cantitati egale. Eu sa fiu mai sigura le cantaresc.
Intr-o tava tapetata cu hartie de copt se coc 2 foi cca 13-15 minute la 165 grade.

Pentru crema de lapte procedama astfel:
Amestecam laptele condensat cu 50 ml lapte.
Gelatina hidratata o dizolvam in 50 ml lapte la foc mic, iar dupa ce s-a topit o punem in laptele condensat.
Adaugam mierea si vanilia.
Frisca o batem cu intaritorul de frisca iar apoi ii adaugam compozitia cu lapte condensat.

Se da la frigider cca 30 minute, apoi se pune intre cele doi foi si se da la frigider pentru cca 2-3 ore.







sâmbătă, 10 martie 2012

Tarta cu cirese


Zilele trecute facand un inventar in lada frigorifica, am realizat ca inca mai am foarte multe fructe puse din vara special pentru prajituri. Cum mai este putin si ies ciresele lunii mai, am zis sa le folosesc totusi pe cele puse anul trecut.
De 8 Martie am primit cel ma frumos cadou de la sotul meu, robotul Kitchen Aid galben si frumos exact asa cum mi-l doream, si pe care sunt hotarata sa-l folosesc la maxim....:-)
Dar sa lasam vorba si sa trecem la treaba.
Tarta de astazi, ca mai toate tartele de altfel, este foarte usor de facut.
Avem nevoie de:

Pentru aluat
500 gr faina
150 gr unt topit
1 lingura zahar
10 linguri apa rece
putina sare

Pentru umplutura
1 kg cirese fara samburi
10 linguri zahar
2 linguri amidon
30 gr unt
sucul de la o jumatate de lamaie
vanilie

1 galbenus si 1 lingura de lapte pt uns tarta

Pentru aluat amestecam toate ingredientele si vom obtine un aluat moale si care nu se lipeste de maini. Punem aluatul in folie alimentara si il dam la frigider cat timp facem umplutura.

Pentru a facem umplutura punem intr-o cratita ciresele (daca nu aveti la congelator, sunt foarte bune si cele din compot), zeama de lamaie, zaharul, vanilia si lasam sa fiarba cca 10 minute. Dupa ce a fiert tragem cratita de pe foc punem amidonul si amestecam bine. 
Aluatul se imparte in doua. Intindem o parte din aluat intr-o foaie subtire si o punem in tava de tarta. Peste aluat turnam ciresele cu sucul lasat cu tot, si punem pe alocuri bucatele de unt.

A doua parte din aluat se intinde intr-o foaie subtire si se taie fasii de cca 2 cm. Aceste fasii le vom pune peste tarta. Mai jos aveti tehnica de impletire a fasiilor. Daca nu ati mai facut asta o sa vii se para complicat, dar va asigur ca este foarte usor, dureaza cca 5 minute.

Ungem fasiile de tarta cu galbenusul amestecat cu o lingura de lapte, si dam tarta la cuptor pana cand aluatul devine auriu. Eu am tinut-o la 175 grade pentru 35 minute.

Asa arata dupa ce am scos-o din cuptor

Se serveste rece taiata felii, sau calda alaturi de o cupa de inghetata de vanilie.
Sa fiti sanatosi!

marți, 6 martie 2012

Gogosi glazurate


Week-endul trecut am facut aceste gogosi minunate, ma gandeam ca este pacat sa treaca iarna si sa nu le fac macar odata.
Ingredientele necesare sunt:
500 gr faina 
100 ml lapte
120 ml apa
2 oua
50 gr zahar
50 gr unt topit
1 praf de sare
1 plic drojdie uscata-7 gr
Coaja rasa de potocala
Esenta de vanilie

Eu am facut coca in masina de paine punand prima data ingredientele umede si apoi pe cele uscate. Am programat masina la programul de framantare si dospire care dureaza 1 ora si 30 min.
Daca nu aveti masina de paine cerneti faina (eu am folost faina Grania pentru cozonac) intr-un castron, faceti o gropita in mijloc si puneti drojdia dizolvata in laptele caldut si o lingurita de zahar. Puneti putina faina deasupra si acoperiti vasul cu un prosop cca 10 minute pana se dospeste maiaua. Atentie, in bucatarie trebuie sa fie cald. Puneti apoi apa calduta, zaharul, untul topit si racit, praful de sare, ouale, aromele si framantati coca.
Lasati coca la dospit intr-un loc cald acoperita cu un prosop 1 ora si jumatate, chiar 2 ore.
Dupa ce coca a crescut, se intinde cu sucitorul pe masa infainata si se taie in forme rotunde. 
Eu am aceasta forma de taiat speciala, daca nu aveti asa ceva, le taiati cu un pahar mai mare si un dop de sticla.
Gogosile taiate se mai lasa la dospit intr-un loc cald ferit de curent 1 ora.
Dupa ce sau ingrasat frumos, punem intr-o craticioara sau tigaie ulei mai multicel. Eu am pus fix 1 litru de ulei de palmier.
Incingem uleiul bine si punem gogosile la prajit.
Aveti grija sa le prajiti uniform pe ambele parti.
Dupa prajire arata asa:
Daca nu vreti sa le faceti glazura, le pudrati cu zahar pudra si sunt gata de savurat, daca vreti si glazura procedati asa:
Intr-un castron puneti 500 gr zahar pudra cernut. Topiti 50 gr ciocolata alba cu 20 gr unt la microunde si incorporati-le in zahar. Amestecati si puneti cate o lingurita de apa pana ce obtineti o pasta mai grosuta. 
Cu aceasta glazura mangaiati usor gogosile.
Daca vreti sa le colorati, puneti colorant alimentar sau cacao.
Cam asta-i tot


Din ingredientele de mai sus, mi-au iesit fix 20 gogosele.
Reteta este luata de pe blogul Antoninei, adica de aici, multumesc de reteta Anto!
Pofta buna!

Print

Print Friendly and PDF